MS juniorů a do 23 let je minulostí, Duklu Liberec reprezentovala čtyřka zástupců

Běžci na lyžích ve své mládežnické kariéře nezažijí větší akci, než je mistrovství světa. Letošní edici hostil kanadský Whistler, kde se během závodního týdne proháněli po olympijských tratích běžci na lyžích v kategoriích juniorů a do 23 let. Velké světové akce se zúčastnili i příslušníci klubu TJ Dukla Liberec, jmenovitě junioři Jiří Tuž, Matyáš Pávek a jejich starší kolegové Barbora Antošová a Tomáš Dufek, pro které to byl poslední šampionát v této kategorii.

TJ Dukla Liberec - běh na lyžích

Tratě, na kterých se bojovalo o olympijské medaile v roce 2010, jako by stále voněly novotou a na vrcholnou mládežnickou akci byly perfektně připravené. O posledním lednovém víkendu začal šampionát sprinterskými závody, které byly ve Whistleru zalité sluncem. To však oblast blízko Vancouveru v Britské Kolumbii opustilo, aby ho vystřídala mračna, která v závěrečném dni během štafet zkrápěla tratě vydatným deštěm. Závodníci si tedy během náročného týdnu prošli ledasčím.

Mezi juniory nejúspěšnější dvakrát čtrnáctý Jiří Tuž

Hned úvodní juniorský sprint nakonec přinesl nejlepší český chlapecký výsledek na šampionátu, Jiří Tuž totiž ve čtvrtfinále do poslední chvíle bojoval o postup. Ten mu utekl o pouhých 6 setin, i tak ale výsledné 14. místo bral. „V prvním stoupání jsem si utvořil náskok, ve sjezdu a cílové rovince mě ovšem dojeli dva Švédi, kteří byli mnohem silnější a já na ně neměl nárok,“ okomentoval s pokorou své vystoupení.

V pondělí na Tuže čekala naopak nejdelší distance celého mistrovství, tedy hromadná dvacítka klasickou technikou. Velký mládežnický talent ale prokázal svou univerzalitu a dobrou orientaci v balíku soupeřů a i když mu úvod závodu utekl, zopakoval své 14. místo ze sprintu. „V prvním kole jsem měl velkou krizi, bolela mě záda a první skupina mi ujela. Se závodem nejsem úplně spokojený, ale na druhou stranu to mohlo být i horší,“ nechal se slyšet. Jeho klubový kolega Matyáš Pávek se dlouho se svým parťákem držel ve stejné stíhací skupině a nakonec obsadil 22. pozici, když dojel 14 vteřin za Tužem.

Oba zástupci Dukly se následně po jednodenní pauze vrátili do bílé stopy. Jiří Tuž se ve druhé polovině závodu trápil a dokončil volnou desítku až jako 65. v pořadí, Matyáš Pávek zajel 32. nejrychlejší čas. „Byla to hodně těžká trať, soupeři byli také hodně silní. Není to výsledek, se kterým bych byl velmi spokojený, ale jsem rád, že mám prostor a motivaci k tomu, abych se zlepšoval a abych jezdil lépe,“ hledal pozitiva na svém výkonu Pávek po svém posledním závodě na MS.Barbora Antošová se 11. místem ze sprintu zasadila o nejlepší český výsledek MS

Barbora Antošová se postarala o jediný český postup do semifinále sprintu, v kategorii U23 proklouzla po takticky vyzrálém výkonu mezi nejlepší dvanáctku. Semifinále jí sice nevyšlo dle představ, i tak z toho byl nejlepší český výsledek na celém mistrovství. „Není to špatný výsledek, ale chtěla jsem víc, hodně mě to mrzí. O to víc, že je to můj poslední rok v kategorii U23. Jsem zklamaná, chtěla jsem jet mnohem lépe,“ komentovala své umístění na 11. pozici v emocích po závodě Antošová.

Až do finiše ve své jízdě bojoval o postup i Tomáš Dufek a i když v páté rozjížďce předvedl mocný finiš, na postup na čas to nestačilo a celkově obsadil 18. příčku. Slušnou výkonnost udržel i v následné hromadné dvacítce a prokázal, že klasická technika mu není cizí. Ve spolupráci se dvěma Italy si dojel pro 22. pozici. „Začal jsem dobře, bohužel ve druhém kole přišla krize a dostal jsem se z ní až na jeho konci, kdy jsem se sjel se dvěma Italy. Společně jsme dojeli pár lidí, kteří odpadli z balíku. Tempo se pak v závěrečném kole začalo stupňovat, takže jsem rád, že jsem se udržel ve skupině a dojel s ní až do cíle,“ byl se svou jízdou i lyžemi spokojený Dufek.

Naopak na volné desítce, která se jela už v teplotách nad nulou a ve vyšší vlhkosti, si nevedl tak dobře a v odlišných podmínkách zapsal Dufek až 39. místo. Nejvíc času ztratil hlavně ve druhé půlce závodu, kdy jel osamocen a neměl se koho chytit. A podobné to bylo v závěrečné štafetě. Ta se na závěr šampionátu jela ve složení dvou dívek a dvou chlapců, tým sestavili Češi pouze v kategorii U23.Tomáš Dufek jel druhý úsek svou silnější klasickou technikou, na předávce však dostal pomyslný kolík s víc jak tříminutovou ztrátou a neměl příliš mnoho šancí, jak 10. příčku vylepšit. Nakonec na svém úseku o délce 5 km zajel 8. čas, což byl nejlepší český výkon dne. Dufek předal Barboře Antošové, která vynechávala distanční závody a možná se to ve štafetě projevilo. Dokázala časem předstihnout jen jedinou soupeřku a do závěrečného úseku vjížděl český tým na 11. pozici, která mu také zůstala.

Dukla Liberec zanechala na Mistrovství světa juniorů a do 23 let silnou stopu, neboť se její zástupci Jiří Tuž a Barbora Antošová postarali o nejlepší české výsledky ve svých kategoriích. I to dokazuje, že tradiční liberecký klub dokáže vychovávat talenty a sportovce světové úrovně.

„Jsem rád, jak se v Kanadě liberečtí závodníci prezentovali. Každý z nich si ze šampionátu odvezl alespoň jeden výsledek, se kterým je spokojen. Po předchozích výsledcích chtěla asi dosáhnout výše Bára, kterou zřejmě v kombinaci se světovou Univerziádou potkal mírný útlum. Věřím, že si dalšími závody opět udělá radost. Jirka chce vždy maximum, ale věřím, že velice kvalitní 14. místa s časem docení,“ okomentoval mistrovství světa liberecký trenér Zbyněk Valoušek.

„Matyáš měl velice dobré dva distanční závody, kdy především 22. místo je hodně vysoko. Věřím, že mu to dodalo zdravou motivaci do další práce. Tomáš se prezentoval velmi dobře ve sprintu a v závodě s hromadným startem. Do finální nominace nám letos bohužel zasáhli zdravotní omezení našich závodnic, což mě mrzí a těším se, až budou při síle zpět. Zklamáním je pro mě nepochopitelné rozhodnutí vedení svazu, které neumožnilo nominovat druhou juniorku. Mimo jiné jsme tím přišli o možnost postavit juniorskou štafetu,“ dodal.Autor: Adam Kodet, Publikováno: 9. 2. 2023

Partneři oddílu

McDonald'sVETOX E s.r.o.Liberecký krajMěsto LiberecSvaz lyžařů ČRNárodní sportovní agenturaSalomonAtomicSuuntoNyč sportHaakon sportSporticus - specialista na outdoorBlizToypex - hra a zdraví, to nás bavíFAJST - Transport to NorwayANET Liberec - internet a televizeVojenské lesy a statky ČR, s.p.