Ve Whistleru závěrečnými štafetami skončilo MS juniorů a U23, Dufek a Antošová pomohli k 11. místu

V těžkých podmínkách, za hustého deště a skoro stoprocentní vlhkosti se v kanadském Whistleru jely na závěr světového šampionátu juniorů a U23 štafetové závody. Mezi juniory český tým smíšenou štafetu neposkládal, v kategorii U23 reprezentovala Duklu dvojice Barbora Antošová a Tomáš Dufek.

TJ Dukla Liberec - běh na lyžích

Už od úvodních metrů bylo jasné, že závěrečný závod celého mistrovství vezme závodníkům i poslední zbytky sil. Už během prvního úseku totiž začalo hustě pršet, tempo bylo pomalé a už na prvním okruhu o délce 2,5 km se ukázalo, že některé týmy budou strádat. Štafetu v českých barvách rozbíhala klasickým stylem Adéla Nováková, která předala pomyslný kolík Tomáši Dufkovi na 10. místě se ztrátou víc jak 3 minuty.

Zástupce liberecké Dukly dělal, co mohl, a v opravdu složitých podmínkách se vybičoval nakonec k nejlepšímu českému výkonu dne, když zajel na svém úseku osmý čas. Na posun v pořadí to však bohužel nestačilo, ztráta na soupeře byla příliš vysoká. Dufek pak vyslal na třetí úsek, který se jel už volným stylem, svou klubovou parťačku Barboru Antošovou.Té se ale závěr šampionátu příliš nevydařil, na trati jela úplně osamocená a neměla se koho chytit. Časem předjela jen jednu soupeřku a předala českému finišmenovi Tomáši Lukešovi na jedenácté příčce. Ta už českému týmu zůstala, protože odstup desátého Japonska před ním a dvanáctého Kazachstánu za ním byl příliš vysoký. 11. místo ze závodu smíšených štafet je tedy finální tečkou za českou účastí na MS juniorů a U23 v běhu na lyžích.

Závod na čele nabídl opravdu strhující souboj hlavně na posledním úseku, na jehož začátku se sjela dohromady dokonce šestice týmů. Z té rychle odpadl Kanaďan a Němec a schylovalo se k obrovskému boji o medaile mezi čtveřicí štafet. V posledních metrech za to jako první vzal Francouz Rousset, který si do cílové roviny na zádech vezl Švéda Gisselmana. V souboji tělo na tělo a bok po boku si to rozdali o zlato a úspěšnější byla nakonec Francie. Bronz urval překvapivě Švýcar Savary, který v závěru předčil Nora Moerka a severská velmoc tak senzačně skončila bez medaile.

O nejlepší české výsledky mezi chlapci i dívkami na MS se postarali zástupci Dukly Liberec. Jiří Tuž mezi juniory dvakrát vybojoval 14. příčku, jak na nejkratší trati ve sprintu, tak na hromadné dvacítce. Do budoucna tedy ukázal svůj potenciál a roli univerzála. Mezi dívkami dokázala jako jediná z Čechů postoupit do semifinále Barbora Antošová, která zapsala celkové 11. místo a postarala se o nejlepší český výsledek šampionátu. Dukla Liberec tedy ukázala, že dokáže vychovávat úspěšné talenty pro český běh na lyžích, a my se můžeme jen těšit, co její zástupci předvedou ve své další kariéře.

Podrobné výsledky najdete na tomhle odkaze.Autor: Adam Kodet, Publikováno: 5. 2. 2023

Partneři oddílu

McDonald'sVETOX E s.r.o.Liberecký krajMěsto LiberecSvaz lyžařů ČRNárodní sportovní agenturaSalomonAtomicSuuntoNyč sportHaakon sportSporticus - specialista na outdoorBlizToypex - hra a zdraví, to nás bavíFAJST - Transport to NorwayANET Liberec - internet a televizeVojenské lesy a statky ČR, s.p.