V kategorii U23 obsadil Dufek na dvacítce 21. příčku

Čtvrtý závodní den Mistrovství světa juniorů a do 23 let v běhu na lyžích byl vyhrazen starší z obou kategorií, která absolvovala klasickou dvacítku s hromadným startem. Libereckou Duklu reprezentoval Tomáš Dufek, který si z trojice Čechů vedl ve dvacítce nejlépe a dojel na 21. pozici.

TJ Dukla Liberec - běh na lyžích

Víkendové jasné počasí ze sprintů bylo minulostí, v kanadském Whistleru se slunce lehce zahalilo do mraků a v teplotách pod bodem mrazu se jely klasické dvacítky s hromadným startem. V úterý byli na řadě chlapci i dívky kategorie U23, Česko mělo na startu obou závodů tři zástupce. A právě reprezentant liberecké Dukly Tomáš Dufek si z nich vedl nejlépe.

Mužský závod začal poměrně pozvolna a v úvodním pětikilometrovém okruhu byl balík na čele stále velmi početný, čehož využil i dvaadvacetiletý český závodník. „Začal jsem dobře a v prvním kole jsem se držel v balíku kolem 20. a 25. místa. Bohužel ve druhém kole přišla krize a dostal jsem se z ní až na jeho konci, kdy jsem se sjel se dvěma Italy,“ vrátil se k začátku nejdelšího závodu mistrovství Dufek.Právě spolupráce s Italy Polim a Barpem se ukázala jako klíčová pro jeho další postup pořadím. Vzájemná spolupráce nesla své ovoce a měla za následek zvýšené tempo. „Společně jsme ve třetím a čtvrtém kole dojeli pár lidí, kteří odpadli z balíku. Tempo se pak v závěrečném kole začalo stupňovat, takže jsem rád, že jsem se udržel ve skupině a dojel s ní až do cíle,“ komentoval průběh závěrečných dvou kol Dufek, který ve skupince ve finiši bojoval o 19. až 23. místo se čtveřicí konkurentů.

Nakonec porazil dva z nich a obsadil celkovou 21. pozici. Na top 20 mu scházelo 6 desetin, i tak ale výsledek bere. „Se závodem jsem spokojený. Lyže byly připravené velmi dobře jak do stoupání, tak do sjezdu, servisu tedy můžu poděkovat,“ pochválil na závěr práci českého týmu Tomáš Dufek.

Titul mistra světa na nejdelší distanci MS vybojoval Nor Jonas Vika, který musel ve finiši zápolit v jedenáctičlenné skupince. Zvládl ho nejlépe, 1,3 sekundy před krajanem Edvardem Sandvikem a 3,6 sekundy před bronzovým Francouzem Julienem Arnaudem.

Ve středu 1. února mají běžci na lyžích volno, ve čtvrtek a v pátek na ně čekají konečně i závody volným stylem v podobě intervalové desítky. Šampionát vyvrcholí sobotními štafetami, kterých se stejně jako volné desítky zúčastní i zástupci Dukly Liberec.

Komletní výsledky najdete na tomto odkaze.

Autor: Adam Kodet, Publikováno: 1. 2. 2023

Partneři oddílu

McDonald'sVETOX E s.r.o.Liberecký krajMěsto LiberecSvaz lyžařů ČRNárodní sportovní agenturaSalomonAtomicSuuntoNyč sportHaakon sportSporticus - specialista na outdoorBlizToypex - hra a zdraví, to nás bavíFAJST - Transport to NorwayANET Liberec - internet a televizeVojenské lesy a statky ČR, s.p.