Tuž na klasické dvacítce čtrnáctý, Pávek obsadil dvaadvacátou pozici

V kanadském Whistleru se v pondělí večer odjely závody s hromadným startem na 20 km klasickou technikou. Liberecký Jiří Tuž vybojoval velmi pěkné 14. místo, skvěle si vedl i Matyáš Pávek, jenž dojel na pozici číslo 22.

TJ Dukla Liberec - běh na lyžích

Dva dukelští reprezentanti se do bílé stopy podívali ve třičtvrtě na deset večer středoevropského času, v kanadském středisku bylo tou dobou -6 stupňů Celsia. Podmínky na stadionu, který v minulosti hostil olympijské hry, tak byly parádní.

Tempo hned od startu udával Niko Anttola. Jiří Tuž se během prvního okruhu statečně držel v popředí, mezičasem na pěti kilometrech projížděl jako jedenáctý. Ani Matyáš Pávek příliš nezaostával, stejný mezičas projel na 20. pozici.

V polovině závodu se Tuž držel na 15. pozici, odstup na čelo však už byl větší, jelikož to nastolilo vysoké tempo. Pávek si držel 20. příčku. I patnáctý kilometr projížděli Češi na obdobných pozicích. Do cíle nakonec dorazil dříve Jiří Tuž, osmnáctiletý reprezentant dokončil dvacítku klasickou technikou na 14. pozici se ztrátou 2:26,6 na vítězného Nora. Matyáš Pávek se umístil na celkové 22. příčce,přičemž na lídra závodu ztratil 2:41,8.

„Start proběhl bez větších komplikací, do žádné kolize jsem se nezamotal. První kolo nějak vyšlo, ale poté mi v nejdelším kopci ujeli. Měl jsem velkou krizi, bolela mě záda a první skupina mi ujela. S dalšími závodníky jsme vytvořili druhou skupinu, kde jsme výborně spolupracovali. V posledním kole se tempo hodně zpomalilo a zkusil jsem nastoupit. Nakonec se mi podařilo utrhnout a je z toho 14. místo. Se závodem nejsem úplně spokojený, ale na druhou stranu to mohlo být i horší,“ řekl po závodě Tuž.„Začínal jsem ze zadnějších pozic a proto se celé pole hodně natáhlo. Po každém sjezdu jsem musel hrozně dojíždět, aby se mi první skupinka nevzdálila. Proto bylo to první kolo velmi náročné, nechal jsem tam strašně moc sil. Ve druhém kole už jsem jel ve druhé skupince, kde se nastolilo dobré tempo a jelo se mi fajn až do cíle. S umístěním jsem spokojený, jelikož jsou to mé první závody na tak vysoké úrovni. Možná jsem očekával trošku víc, ale pořád cítím velký prostor ke zlepšení. Čeká nás ještě desítka volnou technikou a na tu se velmi těším,“ doplnil Pávek.

Zlatou medaili získal Nor Mathias Holbaek, který v závěru ujel svému finskému sokovi Niku Anttolovi. Na bronzový stupínek vystoupal jeho reprezentační kolega Kristian Kollerud.

Mistrovství světa pokračuje již v úterý, kdy si dvacítku klasicky zkusí reprezentanti kategorie U23. Z libereckých závodníků se na startu představí Barbora Antošová a Tomáš Dufek. Junioři půjdou do akce ve čtvrtek, kdy je čeká 10 km volně.

Kompletní výsledky najdete na tomto odkaze.Autor: Denisa Veselá, Publikováno: 31. 1. 2023

Partneři oddílu

McDonald'sVETOX E s.r.o.Liberecký krajMěsto LiberecSvaz lyžařů ČRNárodní sportovní agenturaSalomonAtomicSuuntoNyč sportHaakon sportSporticus - specialista na outdoorBlizToypex - hra a zdraví, to nás bavíFAJST - Transport to NorwayANET Liberec - internet a televizeVojenské lesy a statky ČR, s.p.