Antošová dojela ve sprintu na MS v kategorii U23 jedenáctá, Dufek skončil ve čtvrtfinále

O posledním lednovém víkendu v kanadském Whistleru, tedy dějišti Olympijských her v roce 2010, odstartovalo Mistrovství světa v běhu na lyžích kategorie juniorů a U23. V sobotu šampionát začal juniorskými sprinty, v neděli si stejnou distanci střihli jejich starší kolegové. Duklu Liberec reprezentovali Tomáš Dufek a Barbora Antošová.

TJ Dukla Liberec - běh na lyžích

Dobrou zprávou pro liberecký klub bylo, že oba jeho zástupci proklouzli z kvalifikace do hlavního závodu. Barbora Antošová zúročila své zkušenosti i ze závodů Světového poháru a kvalifikovala se osmým časem, Dufek závodil s číslem 28.

Antošová si ve svém čtvrtfinále od začátku hlídala Norku Fosnæsovou a jela chytře schovaná společně s reprezentační kolegyní Adélou Novákovou bok po boku na druhém a třetím místě. V páté rozjížďce obě věděly, jakého času případně musí dosáhnout na postup, v polovině trati navíc oběma odpadla soupeřka, protože Finka Niemelaová vyletěla z jedné zatáčky. Antošová jela i ve sjezdech ve vzduchovém pytli za Norkou, ušetřila dost sil a připravovala se na závěrečný finiš. Do cílové rovinky najela s náskokem na třetí Novákovou, který udržela a s přehledem postoupila do semifinále.

V něm začala Barbora s rozvahou a nechytila rychle se zvyšující tempo Norek a Italky před sebou. I když dělala, co mohla, ztrátu už nedokázala smazat a dojela na šestém místě. Celkově to znamenalo 11. místo, se kterým Antošová příliš spokojená nebyla.

„Jsem zklamaná, chtěla jsem jet mnohem lépe. Bohužel můj projev momentálně není ani srovnatelný s tím, jak jsem jezdila na začátku sezóny. Nemůžu se dostat do formy a necítím se úplně dobře. Není to špatný výsledek, ale chtěla jsem víc, hodně mě to mrzí. O to víc, že je to můj poslední rok v kategorii U23. Už ve čtvrtfinále jsem byla docela zakyselená a v semifinále mi to zase trochu smekalo. Ale bylo to spíš tím, že už jsem byla tužší a nestála jsem na lyžích dobře,“ popisovala v emocích svůj výkon Barbora Antošová.Finálový boj mezi ženami ovládla s naprostým klidem Finka Jasmin Kaharaová, která zvítězila ve všech svých jízdách systémem start-cíl. Na pódiu pro tři nejlepší ji doplnily Norky Kristin Austgulen Fosnæsová a Sigrid Leseth Føyenová. O medailích bylo rozhodnuto už před cílovou rovinou, zmíněná trojice si vytvořila už znatelný náskok.

Tomáš Dufek stejně jako jeho týmová parťačka jel až v páté rozjížďce, na rozdíl od ní ale nevstupoval do své jízdy jako jeden z favoritů na postup. Bohužel jediný český zástupce v mužském závodě si v jeho první polovině nechal své soupeře trochu ujet a díval se na záda všech pěti z nich, i když ne tak z dálky. V závěru se ale vyhecoval ke skvělému finiši, ve kterém v soupaži přespurtoval dva soupeře a skončil čtvrtý. Protože však jízda byla pomalejší, na postup to nestačilo a Dufek zapsal celkové 18. místo.

„Jsem spokojený, jsem rád, že se mi podařilo postoupit z kvalifikace. Lyže byly pro stoupání trochu hladší, ale zase byly rychlé ve sjezdu. Ve čtvrtfinále jsem se bohužel pohyboval téměř celý závod na konci balíku. Naštěstí se mi podařil finiš, kde jsem předjel dva lidi a vylepšil jsem své umístění,“ hodnotil své první vystoupení na šampionátu Tomáš Dufek.Zlatou medaili si z Whistleru odveze Nor Ansgar Evensen, který slavil už v juniorské kategorii před třemi lety. Jeho nástup už v polovině trati byl drtivý a nikdo na něj nedokázal ani zdánlivě zareagovat. Zbylé dvě medaile si rozdělili Švédi George Ersson a Emil Danielsson, který napodobil ziskem cenného kovu svého mladšího bratra z juniorského závodu z předešlého dne.

Mistrovství světa bude pokračovat pro kategorii U23 v úterý, kdy jsou na pořadu dne nejdelší distanční závody na 20 km s hromadným startem. Den předtím si stejný závod střihnou chlapci i dívky juniorské kategorie, v obou dnech ve stopě znovu uvidíme i zástupce Dukly Liberec.

Kompletní výsledky nedělního závodu najdete na tomto odkaze.

Autor: Adam Kodet, Publikováno: 30. 1. 2023

Partneři oddílu

McDonald'sVETOX E s.r.o.Liberecký krajMěsto LiberecSvaz lyžařů ČRNárodní sportovní agenturaSalomonAtomicSuuntoNyč sportHaakon sportSporticus - specialista na outdoorBlizToypex - hra a zdraví, to nás bavíFAJST - Transport to NorwayANET Liberec - internet a televizeVojenské lesy a statky ČR, s.p.